Klinkierowe ściany nie będą wymagały przez długi okres renowacji jeśli zostaną właściwie wykonane. To błędy popełniane podczas prac murarskich są główną przyczyną późniejszych problemów.

Mieszanie cegieł z kilku palet

Kolor cegły powstaje w wyniku wypalania gliny. W zależności od barwy surowca i regulacji procesów produkcji, cegłom nadaje się pożądany kolor i fakturę lica. Sterowane komputerowo procesy kontroli jakości pozwalają na powtarzalność barwy cegieł, jednak drobne rozbieżności w ubarwieniu kolejnych partii mogą się pojawić. Jest to zjawisko typowe, występujące u wszystkich producentów klinkieru.

Dlatego też, aby elewacja miała jednolity kolor, cegły przed ułożeniem powinny zostać wymieszane.

Zaprawy do klinkieru

Cegła klinkierowa odporna jest na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Przez długi czas nie wymaga prac renowacyjnych. Jeśli jednak do jej ułożonia użyjemy niewłaściwej zaprawy, zawierającej wapno, mogą pojawić się na niej wykwity. Do układania klinkieru należy używać specjalnych zapraw klinkierowych, co jest pierwszym krokiem w walce z wykwitami.

Ochrona cegieł na placu budowy

Cegły klinkierowe charakteryzują się niską nasiąkliwością. Jednak ze względu na proces wiązania zaprawy nie powinno się dopuszczać do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Elewacja wykonana z takiego nie zabezpieczonego klinkieru może późnie pokrywać się białymi nalotami lub wykwitami.

Klinkier powinien być przechowywany na paletach i przykryty folią, co zabezpieczy go przez zawilgoceniem i zamoczeniem.

Rozłożenie prac murarskich na dwa etapy

Powykonaniu muru lub słupków z cegieł na okres od siedmiu do dziesięciu dni należy zabezpieczyć ich górną warstwę przed penetracją wody deszczowej. Dopiero po około 4 tygodniach można rozpocząć fugowanie.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem