Zakup okien: Jak kupić drewniane okna?
Okna drewniane, tak popularne u naszych zachodnich sąsiadów, coraz częściej są wybierane także do polskich domów i mieszkań. Jako, że parametry stolarki wykonanej z PVC i drewna są porównywalne, o ich wyborze decyduje przede wszystkim estetyka i funkcjonalność i cena.
Zaletą okien drewnianych jest korzystniejszy wskaźnik naturalnej infiltracji, dzięki czemu uzyskujemy lepszą wymianę powietrza. Przewagą jest również możliwość ich renowacji. Po odnowieniu powłoki lakierniczej, stolarka przez wiele lat może wyglądać jak nowa. Co więcej, drewno to naturalny i elegancki materiał, który doskonale sprawdza się w różnych stylach architektonicznych, podkreślając piękno aranżacji.
Usłojenie i barwa, czyli wybieramy drewno
Oferta okien drewnianych jest bardzo szeroka. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko gatunkiem drewna, ale także parametrami czy zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Do najbardziej popularnych w Polsce należą okna sosnowe. Ich atutem jest atrakcyjna cena, spowodowana stosunkowo niskim kosztem surowca, ale także wysoka trwałość drewna. Warto zwrócić uwagę na to, że jasna barwa drewna okien sosnowych pozwala na skuteczne pokrywanie go lakierami kryjącymi czy lazurowymi.
Dość popularne są również okna wykonane z meranti, czyli indonezyjskiego drzewa, które strukturą przypomina mahoń. W celu osiągnięcia odpowiednich parametrów trzeba sprawdzić jego gęstość, która powinna minimalnie wynosić 450 kg/m³. Ostateczna barwa drewna zależeć będzie od wybranego przez nas lakieru, który stanowi jednocześnie warstwę zabezpieczającą. Zwykle producent oferuje szeroką paletę kolorystyczną, która może podkreślać naturalną barwę drewna lub imitować egzotyczne gatunki.
Dlatego nawet decydując się na okna sosnowe, możemy cieszyć się ciemną barwą acajou, wiśni czy wenge. Poza gatunkiem drewna o estetyce stolarki decyduje design i jakość wykończenia. Poszczególne modele okien różnią się linią ramy, kształtem listwy przyszybowej czy rodzajem ozdobnego frezowania. Zaokrąglone krawędzie ram zwykle wybierane są w architekturze klasycznej, dworkowej czy rustykalnej. Z kolei ostre, proste kąty są pożądane szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Aby dodatkowo ozdobić okna, często stosuje się ozdobne szprosy i ornamentowane szkło.
Estetyka to nie wszystko
Okna drewniane możemy zamówić w praktycznie dowolnym kształcie: od tradycyjnie prostokątnych czy zwieńczonych łukiem, po nietypowe geometryczne konstrukcje. Do indywidualnego projektu dostosować możemy także rozmiary, jednak wizję architekta dobrze jest skonsultować z doradcą handlowym bądź producentem, aby mieć pewność, że dany model będzie także funkcjonalny. W codziennym użytkowaniu istotne jest płynne zamykanie i otwieranie skrzydła oraz prosta regulacja.
Wybierając okna, nie warto skupiać się wyłącznie na kwestiach aranżacji. Głównym zadaniem stolarki jest zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniu i kupując okna drewniane, nie powinniśmy iść pod tym względem na kompromisy. Dlatego porównując oferty producentów, sprawdźmy przede wszystkim współczynnik izolacyjności termicznej. Komfort cieplny okien drewnianych uzależniony jest od technologii produkcji oraz zastosowanych elementów konstrukcyjnych: okuć, uszczelek, a przede wszystkim wkładu szybowego. Jeżeli zależy nam na większych parametrach izolacyjnych, warto zdecydować się na wkład szybowy składający się z trzech tafli szkła, oddzielonych ciepłą ramką dystansową. Pamiętajmy, że o szczelności okien decyduje także poprawnie przeprowadzony montaż.
Tuż przed zakupem
Gdy podjęliśmy już decyzję co do modelu i wyposażenia okien, możemy przystępować do zakupu. Dobry sprzedawca pomoże nam w ustaleniu ostatecznych wymiarów stolarki oraz zapewni profesjonalny montaż. Podczas odbioru okien należy sprawdzić zgodność produktu z zamówieniem. Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego każde okno może nieznacznie różnić się ubarwieniem i wzorem usłojenia. Jednak wady typu sęki czy sinizna są niedopuszczalne i przed dokonaniem odbioru stolarki należy dokładnie obejrzeć ramę pod tym kątem.
Przyjrzyjmy się również szybie, bowiem ewentualne zarysowania nie będą powodem do uznania reklamacji po jej odbiorze. Warto pamiętać, że producent odpowiada jedynie za wady wynikające z błędów podczas produkcji lub użycia wadliwego materiału. Gwarancja nie będzie obejmowała problemów wynikających ze złego transportu czy montażu, dlatego tak istotne jest powierzenie tych czynności fachowym wykonawcom. Podczas przewożenia okno powinno być zabezpieczone w pozycji pionowej. Dla stolarki drewnianej bardzo istotne jest także zapewnienie jej odpowiednich warunków przechowywania, zwłaszcza w kwestii poziomu wilgotności, a po zamontowaniu okresowa konserwacja.