Wiele miejsca poświęca się ostatnio artykułom na temat nowoczesnych domów energooszczędnych i ekologicznych. Napisała o tym także Jackie Craven, dziennikarka specjalizująca się w architekturze, opisując w portalu about.com trendy panujce na zachodzie. Czy w Polsce takie budownictwo ma szansę na popularność?

Dom jutra

Według Jackie Craven dom jutra powinien być zaprojektowany z ekologicznych, nieszkodliwych dla środowiska naturalnego materiałów, a przy tym być ekonomiczny i budowany w technologii modułowej czy z prefabrykowanych elementów. Nie tego jednak szukają Polacy, a przynajmniej nie wśród gotowych projektów domów. Niewielkim powodzeniem cieszą się domy o nowoczesnej stylistyce, nieco większym - domy energooszczędne. Dom o ograniczonym zapotrzebowaniu na energię jest droższy w budowie, za to inwestycja powinna się zwrócić. Problem w tym, że wciąż trudno znaleźć kogoś, kto korzystał z takich rozwiązań na tyle długo, by mógł faktycznie udowodnić ich opłacalność. W internecie pojawia się wiele sprzecznych informacji na temat oszczędności jakie przynosi gruntowa pompa ciepła czy rekuperator, a niewielu inwestorów potrafi zaryzykować ponosząc dodatkowe koszta nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na co zwracać uwagę, jeśli chcemy mieszkać oszczędnie?

Przede wszystkim już przy wyborze projektu zwrócmy uwagę na przenikalność cieplną ścian. Oczywiście, można adaptować projekt, ale grube mury dwu- czy nawet trójwarstwowe zmniejszają powierzchnię użytkową domu, jeśli ma być zachowany oryginalny obrys. Nie wybierajmy domów z balkonami - oprócz tego, że zacieniają budynek, często tworzą mostki termiczne, którymi ucieka ciepło z wnętrza domu. Minusem są także okna dachowe - te o najniższym współczynniku przenikalności kosztują odpowiednio więcej. Zwarta bryła, jak najbardziej zbliżona do sześcianu umożliwia skuteczniejsze rozprowadzenie ciepła i minimalizuje powierzchnie zewnętrzne domu. Parterowy dom z pewnością nie pozwoli nam na takie oszczędności, jak piętrowy.

Dopilnujmy staranności na każdym etapie budowy. Ocieplenie wylewek, ścian, ale i stropów czy dachu jest równie ważne. Energia będzie uciekać tą drogą, której dostatecznego docieplenia zaniedbaliśmy. Spośród nowych technologii warto wybrać te, na które nas stać i które mają szansę się zwrócić. Dotowane kolektory słoneczne pozwolą wykorzystać energię np. do ogrzewania wody użytkowej, a nie nadwyrężą budżetu. Zastosowanie rekuperatora czy pompy ciepła wymaga już większych kosztów, ale nie jest absolutną koniecznością.

Nie bez znaczenie jest też usytuowanie domu na działce - większość okien powinna być skierowana na południe, te na innych elewacjach powinny być jak najmniesze. Pozwoli to na wykorzystanie naturalnego i powszechnie dostępnego źródła ciepła, jakim jest słońce.

Projektancie! Nowoczesne technologie, tradycyjny wygląd

Jak pokazują dane sprzedażowe portalu extradom.pl, projekty domów energooszczędnych nie cieszą się jeszcze szczególnym powodzeniem. Przy coraz większej świadomości ekologicznej i rosnących cenach paliw może jednak okazać się, że takie inwestycje będą coraz chętniej realizowane. Przy projektowaniu warto rozważyć dodatkowe nakłady ponoszone przez inwestorów, a przede wszystkim czas, po jakim się zwrócą. Dodatkowe ocieplenie, innowacyjne technologie i instalacje dobrze w miarę możliwości opakować w tradycyjną formę. Nowoczesny wygląd może zniechęcać wielu inwestorów, budynek nie powinien więc wizualnie różnić się od najchętniej wybieranych domów. Z drugiej strony dom energooszczędny powinien być przede wszystkim efektywnego a nie efektowny. Kompromis między tradycją a nowoczesnością jest jednak możliwy: jednym z chętniej kupowanych projektów energooszczędnych w portalu extradom.pl jest projekt Amber, którego wizualizację zamieszczamy poniżej.

Być może w niedalekiej przyszłości domy energooszczędne staną się standardem, tak jak to ma miejsce w przypadku żarówek. Wtedy zapewne będzie więcej możliwości wyboru, który na razie jest niewielki. Podobnie zresztą jak zainteresowanie inwestorów, którzy wciąż wolą skomplikowane bryły, kolumny, balkony, lukarny i wielospadowe dachy...

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem