Drugi etap wprowadzania przepisów europejskiej dyrektywy Energy Using Products w sprawie stopniowego wycofywania ze sprzedaży tradycyjnych źródeł światła wszedł w życie na początku września tego roku. W jego wyniku ze sklepowych półek zaczną znikać żarówki o mocy 75 W, a dodatkowo wprowadzony zostanie również zharmonizowany ogólnoeuropejski obowiązek informowania konsumentów o właściwościach źródeł światła. Dla konsumentów takie rozwiązanie oznacza większą przejrzystość w informacjach o szerokiej gamie energooszczędnych źródeł światła.

Obecnie, informacje podane na opakowaniach źródeł światła nie są w pełni jasne dla przeciętnego konsumenta. Pojawia się wiele problemów i wątpliwości zwłaszcza przy wyborze nowoczesnych źródeł. Od września, obowiązkowe dane, które mają być podawane przez producentów na opakowaniach, będą poszerzone o wiele dodatkowych informacji, które pomogą przy podejmowaniu decyzji. Najważniejsze zmiany, które odczują konsumenci dotyczą specyfikacji skuteczności świetlnej i użycia na opakowaniu etykiety "energooszczędne źródło światła", informacje zostaną również uzupełnione o dane dotyczące trwałości, czasu startu i zawartość rtęci.

"Lumeny" zamiast "watów": im więcej, tym jaśniejsze źródło światła

Najważniejsza zmiana dotyczy wartości podanej w „watach”. Do tej pory, tylko na podstawie tej wartości można było określić „jasność” żarówki. W rzeczywistości jest to ilość prądu pobierana przez dane źródło i niewiele mówi laikowi o ilości światła jaką wytwarza. Nowe technologie (świetlówki kompaktowe, żarówki halogenowe i lampy LED) generując światło o takiej samej jasności zużywają różną ilość energii elektrycznej, a więc moc w watach nie może już być używana do porównań. Dlatego, od września na opakowaniach podawana będzie całkowita, wyemitowana przez dany produkt ilość światła. Wartość ta wyrażana jest w „lumenach”. Warto zapamiętać, iż więcej lumenów równa się więcej światła.

Tylko produkty z klasą energetyczną A będą uznawane za energooszczędne źródła światła

W związku z decyzją UE jedynie źródła światła z klasą energetyczną A – tj. lampy LED i świetlówki kompaktowe (CFLi) – będą mogły być określane mianem "energooszczędnych źródeł światła". Liczba, podana przez producenta na opakowaniu określająca osiągnięte oszczędności energii w porównaniu z tradycyjną żarówką musi być dokładna i wiarygodna. Na opakowaniu źródeł światła, które nie posiadają klasy energetycznej A, tak jak np.: żarówki halogenowe, oszczędności energii nie mogą być podane w procentach.

Firma OSRAM jest przygotowana do zmian. Na opakowaniach produktów umieszczone zostały informacje zgodne z obowiązującym prawem, w tym także szczegóły dotyczące trwałości, możliwościach ściemniania, barwy światła (w stopniach Kelvina), czy innych charakterystycznych cech (Quick Light – szybki start, Warm Comfort Light – ciepła barwa światła, etc.). Wszelkie dane przedstawione są w czytelnej tabeli, która pomoże dokonać wyboru najlepiej odpowiadającego potrzebom konsumenta.

Źródło: Osram

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem