Zwykłe żarówki wolframowe przechodzą do historii, a naukowcy nieustannie pracują nad lepszymi i bardziej energooszczędnymi sposobami na oświetlenie mieszkania. Równocześnie, coraz więcej uznania użytkowników zdobywają lampy LED. Wcześniej były one używane jako elementy uzupełniające główne źródło światła, obecnie, dzięki temu, że ich cena spada są w polskich domach coraz powszechniejsze.

Krótki przewodnik po lampach LED, fot.: pixabay.com

Jak wybrać lampę LED o właściwej mocy?

Lampa LED to małe elektroluminescencyjne diody umieszczone w specjalnej oprawie, dzięki której można ją zamontować w miejscach, gdzie uprzednio były wkręcone standardowe żarówki.

Aby dobrać odpowiednią żarówkę należy przede wszystkim dokonać wyboru lampy o właściwej mocy. Moc podana na opakowaniu nie znajdzie odzwierciedlenia w sile oświetlenia, która miała miejsce przy zastosowaniu tradycyjnych żarówek. Lampy LED są bardzo energooszczędne, ale żeby dokonać właściwego wyboru warto sugerować się zarówno rekomendacjami UE jak i deklaracjami producentów. Dla porównania i uproszczenia decyzji poniżej znajduje się porównanie emitowanego światła w watach i lumenach (odpowiednik strumienia światła)

Moc a ilość emitowanego światła

Kierowanie się mocą podaną na opakowaniu niekoniecznie pozwala dobrać odpowiednią żarówkę LED. Tego typu oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z dostępnych obecnie na rynku. Żarówki LEDowe pobierają niewiele prądu, przez co można spotkać się z lampami np. 7-10 W. I tu pojawia się problem – jak znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarówki? W tym przypadku należy kierować się zarówno deklaracjami producentów jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską. W celu uniknięcia błędów, warto przy zakupie posłużyć się poniższą tabelą, w której została podana wielkość strumienia światła przewidzianego dla odpowiednika tradycyjnej żarówki o określonej mocy. To właśnie liczba lumenów, a nie watów informuje o ilości światła, jakie zapewni dioda przy określonym poborze mocy.


  Moc żarówki wolframowej  
[W]  


  Odpowiednik strumienia światła  

[lumen]

100 1300-1530
75 920-1060
60 700-810
40 410-470
25 220-250

Światło punktowe czy rozproszone?

Tradycyjne żarówki zapewniały światło dookólne, lampy LED kojarzą się z ze światłem punktowym, choć światło rozproszone może być zapewnione dzięki diodom LED typu SMD.

Jaki gwint żarówki?

To podstawa, ale mimo tego bardzo często zdarza się, że zakupiona dioda ma niewłaściwy gwint. Przed wyjściem do sklepu warto upewnić się, jaki rozmiar powinien mieć poszukiwany produkt.

Jaka barwa światła?

Im wyższa wartość Kelvinów podanych na opakowaniu tym światło jest zimniejsze. Światło LED zwykle ma więcej niż 3000 K, żarówki wolframowe 2500-2700 K, co za tym idzie światło LEDowe może na początku użytkowania tworzyć pewien dyskomfort. Dlatego warto wybierać je do oświetlenia miejsc pracy czy kuchni, gdzie chłodna barwa nie będzie przeszkadzać wypoczynkowi.

Chłodzenie i żywotność żarówki

Lampy LED - mimo zapewnień producentów - nagrzewają się i wydzielają dużo ciepła. Należy zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadkach lampek nocnych i wybrać modele, które są wyposażone np. w radiatory, które zapewnią odpowiednie chłodzenie.

Wybierając lampę warto wziąć pod uwagę jej żywotność podawaną w godzinach - im wyższa wartość tym lepiej.

Do czego wykorzystać lampy LED

Wykorzystanie światła LED można podzielić na 3 kategorie:

  • światło główne - droższe, ale dające wysoki poziom emitowanego światła - tutaj wykorzystuje się diody power LED;
  • światło pomocnicze - uzupełnienie tradycyjnych świetlówek bądź halogenów;
  • światło dekoracyjne - idealne do podświetlenia półki, małej szafki czy obrazu.

Czym różni się LED od halogenu i świetlówki?

LEDy pobierają mniej energii od świetlówek i są trwalsze od halogenów. Są jednak droższe od halogenów.

LEDy są zbudowane z bezpiecznych materiałów, a świetlówki zawierają niebezpieczną rtęć, a w związku z tym nie można ich wyrzucać bezpośrednio do śmietnika. Ilość światłą emitowanego przez świetlówkę jest znana dopiero po jej rozgrzaniu.

Wady oświetlenia LED w porównaniu do innych rozwiązań:

  • wysoka cena;
  • raczej zimne światło;
  • są podatne na przepięcia.

Zalety oświetlenia LED w porównaniu do innych sztucznych źródeł światła:

  • najdłuższa żywotność;
  • mniej się nagrzewają;
  • są energooszczędne - zarówno halogeny, świetlówki jak i żarówki pobierają więcej energii;
  • możliwość tworzenia inteligentnych zestawów oświetleniowych.

Inteligentna żarówka

Dzięki diodom można stworzyć inteligentne systemy oświetleniowe sterowane za pomocą wbudowanych w nie modułów Wi-Fi i smartfonów. Dzięki temu można zmienić kolor, poziom natężenia i regulację pulsującego światła.

Lampy LED to najdynamiczniej rozwijający się segment rynku oświetleniowego, a producenci wciąż prześcigają się w jego udoskonalaniu. Z bogactwem asortymentu oświetlenia LED można zapoznać się tutaj.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: