Aranżacja łazienki bez okna
Wiele łazienek, szczególnie tych w blokach, nie ma dostępu do naturalnego oświetlenia. Jak zaaranżować takie wnętrze, by było wygodne, praktyczne i estetyczne? Jak przekuć brak okna w łazience w największą zaletę? Jak zbudować nowoczesną aranżację pomieszczenia bez okna? Podpowiadamy.
Okno w łazience to niewątpliwie zaleta. Wpuszcza naturalne światło słoneczne, które ogrzewa i oświetla pomieszczenie, a możliwość otwarcia okna jest ważnym elementem wentylacji wnętrza. Ale nie każda łazienka ma dostęp do okna, nie w każdym przypadku też oznacza to problem.
Nowoczesne koncepcje architektoniczne, funkcjonalne wyposażenie i dostępne obecnie systemy oświetlenia pozwalają stworzyć wnętrze estetyczne, przestronne i pełne światła, nawet bez dostępu do okna. Istotną rolę gra tu dobrze dobrane oświetlenie, jasna kolorystyka i szkliwione powierzchnie, które potęgują efekt rozświetlenia.
Warto skorzystać ze sprytnych sposobów na urządzenie łazienki bez okna, niezależnie od jej metrażu i kształtu, obecności skosów i niestandardowego układu. Pozwoli to na aranżację nowoczesnej, funkcjonalnej i stylowej przestrzeni odpowiadającej na potrzeby wszystkich domowników.
Łazienka bez okna ? kluczowa rola oświetlenia
W łazience, w której nie ma dostępu naturalnego światła, najważniejszą kwestią jest dobre rozplanowanie oświetlenia i dobór właściwej barwy światła.
Aby stworzyć wnętrze przytulne i relaksujące, warto postawić na żółte światło o ciepłej barwie. Niech będzie wyraźne, ale nie intensywne i rażące. Zdecydowanie lepiej zainstalować kilka mniejszych źródeł światła niż jedną centralną lampę. Dobrym pomysłem jest punktowe oświetlenie, które równomiernie oświetla całą łazienkę i zapobiega powstawaniu tzw. ciemnych kątów.
To ważne, aby każda ze stref funkcjonalnych była odpowiednio oświetlona, dlatego nad umywalką lub nad kabiną prysznicową warto dodać dodatkowe kinkiety lub listwy świetlne. Światło otaczające z kilku stron daje wrażenie większej przestrzeni i doskonale niweluje brak naturalnego oświetlenia.
Aby optycznie powiększyć wnętrze, warto zastosować kilka trików wnętrzarskich. Pionowe lub poziome listwy świetlne wzdłuż całej krawędzi ściany pozwalają je wizualnie podwyższyć lub wydłużyć. Podobny sposób można zastosować, aby podkreślić konkretny element wyposażenia, np. przestronną kabinę, dużą wannę lub ciekawie wkomponowane lustro.
Jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna?
Mała łazienka bez okna to szczególne wyzwanie aranżacyjne i wymaga sporo kreatywności. Ale i na to są sposoby. W tym wypadku ważne są nie tylko lampy i listwy świetlne, ale też odpowiedni dobór mebli i luster, które pomagają doświetlić pomieszczenie. To też znane sposoby na wizualne powiększenie pomieszczenia o małym metrażu.
W łazience bez okna warto zdecydowanie postawić na jasne meble, i to najlepiej te o lakierowanych frontach, które dodatkowo odbijają światło. Meble do łazienki KOŁO dostępne są w kilku kolekcjach produktowych, dopasowanych stylem i rozmiarami do potrzeb niemal każdej łazienki. Producent proponuje także modele z wbudowanym oświetleniem i lustrzanymi frontami. Ta ostatnia opcja szczególnie dobrze sprawdza się w małych łazienkach w bloku. Szafki wiszące z lustrzanymi frontami to multifunkcjonalne rozwiązanie pozwalające na wygospodarowanie pojemnego miejsca do przechowywania najpotrzebniejszych kosmetyków, a do tego ukrycie ich za lustrem, które i tak wieszamy nad umywalką.
Jakie rozwiązania dobrze sprawdzają się w małych łazienkach?
Wiszące wyposażenie: miski WC, szafki podumywalkowe
Meble i wyposażenie, które nie ma styczności z posadzką wydaje się optycznie lżejsze. To dlatego, że widzimy całą powierzchnie podłogi i przez to wnętrze sprawia wrażenie większego. Co więcej, pewna odległość od posadzki ułatwia sprzątanie i utrzymanie wysokiego poziomu higieny w łazience.
Lustra i szklane powierzchnie
Chcąc optycznie powiększyć mały metraż łazienki w bloku bez okna, zaprośmy do niej duże lustra, czy to w postaci dużych tafli wklejonych pomiędzy płytki, czy jako lustrzane fronty szafek. Umiejętnie wkomponowane lustrzane tafle potrafią zupełnie odmienić postrzeganie całego pomieszczenia.
Szklane powierzchnie są swoistym dopełnieniem oświetlenia w łazience bez okna. Lakierowane fronty, błyszcząca ceramika, szklane pojemniki ? te wszystkie elementy odbijają promienie słoneczne i dodatkowo doświetlają małą łazienkę.
Sprytne sposoby na przechowywanie
Aby mała łazienka sprawiała wrażenie uporządkowanej i estetycznej, warto tak ją zorganizować, aby jak najmniej kosmetyków i drobnych akcesoriów było widocznych ?na wierzchu?. To wprowadza wizualny chaos, czego szczególnie staramy się uniknąć w niewielkich wnętrzach. Dlatego zastanówmy się, gdzie wygospodarować miejsce na przechowywanie wszystkich niezbędnych w łazience przedmiotów.
Szafki podumywalkowe, szafki wiszące, nadbudowa stelaża podtynkowego ? to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy. W wąskich a wysokich przestrzeniach dobrze sprawdzają się też szafki boczne do łazienki KOŁO. Wysokie ?słupki? optymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, zazwyczaj trudną do zaaranżowania. Pojemne półki i szuflady pozwalają ukryć wiele kosmetyków, drobnych akcesoriów i środków czystości.
Mała łazienka na poddaszu ze skosem bez okna ? jak zaaranżować?
Skos jest dodatkowym utrudnieniem w małej łazience, bo ogranicza przestrzeń, na której możemy wstawić wyposażenie wymagające pełnej wysokości, jak kabina prysznicowa czy strefa WC. Ale pod skosem można stworzyć strefę przechowywania (szafki, półki) oraz wstawić pralkę i suszarkę. Jeśli skos zaczyna się dosyć wysoko, przy ścianie może stanąć też wanna.
Dużym zagrożeniem w łazience ze skosem i bez okna jest wrażenie przytłoczenia, które wynika z obniżającego się sufitu. Dlatego warto wykorzystać jasną kolorystykę (taką samą) na ścianach i na suficie, aby ściana ze skosem optycznie ?zniknęła?. Dodatkowo wzdłuż ścian pionowo zainstalujmy lustra i listwy świetlne, co optycznie podniesie sufit i podwyższy całe pomieszczenie.
Kwiaty do łazienki bez okna
Rośliny do życia potrzebują światła słonecznego, ale są gatunki, które zdecydowanie wolą cień zamiast pełnej ekspozycji. Zamiokulkas, bluszcz, fikusy, paproć ? dobrze sprawdzają się w łazienkach, gdzie panuje półmrok i wysoka wilgotność. Aby jednak dobrze rozwijały się, warto pozostawiać w ciągu dnia otwarte drzwi, by wpuścić trochę słońca. Dobrą praktyką jest też wynoszenie regularnie roślin do innych pomieszczeń z dostępem do światła słonecznego, aby ?naładowały? baterie.
Nawet w łazience bez okna można stworzyć swoje własne zielone zacisze. Trzeba jedynie umiejętnie dobrać gatunki roślin i dbać o ich regularne nasłonecznianie. Ciekawą alternatywą są też tzw. kompozycje leśne w słojach i instalacje pionowe, w tym obrazy z mchem. Tu żywa roślina jest jednocześnie dekoracją i ciekawym dodatkiem do aranżacji.
Sprawna wentylacja w łazience bez okna
Okno to też ważny element wentylacji w łazience. Wnętrze o podwyższonej temperaturze, zaciemnione i wilgotne jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Pojawiają się nieprzyjemne zapachy, ręczniki przestają wysychać. Pleśnie są nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Aby tego uniknąć, w łazience musi być sprawna wentylacja, która odprowadza nadmiar pary wodnej i wydajnie wysusza powierzchnie. Otwarcie okna znacznie ułatwia to zadanie, jeśli jednak w łazience go nie ma, trzeba zadbać o sprawne wietrzenie. Sprawdźmy, czy obecna wentylacja jest wydajna, a jeśli nie, zastanówmy się nad montażem mechanicznego wyciągu.