Jak przygotować wnętrze przed malowaniem?
Nawet najlepsza farba nie wystarczy, żeby pozbyć się konieczności odświeżania ścian. Jednocześnie malowanie to najtańszy sposób na poprawę wyglądu pomieszczenia lub całego mieszkania. Jak jednak się do tego zabrać? Czas dowiedzieć się, jak pomalować ściany tak, aby wyglądały estetycznie przez wiele lat.
Usuwanie starej farby lub tapet
Podstawowy błąd, który popełnia wiele osób zaczynających malowanie, to… rozpoczęcie pokrywania ścian farbą. Zamiast tego najpierw trzeba pozbyć się dotychczasowej powłoki, które ją pokrywają. Jest to niestety żmudne, ale nieodzowne zajęcie. Jeśli się go nie wykona, nowa farba może szybko zacząć odpadać, co zniweczy wysiłek włożony w remont.
Zdzieranie starej farby
Co więc należy zrobić? Na początek trzeba zdrapać starą farbę z całej powierzchni ścian. Do tego zadania wystarczy użyć wody i szpachli. Po namoczeniu gąbki w ciepłej cieczy i przesmarowaniu nią ściany, powłoka stanie się miększa, a to ułatwi zeskrobywanie jej kawałek po kawałku. Zamiast gąbki można użyć pustej butelki ze spryskiwaczem, np. po płynie do okien. Dzięki temu uda się nieco przyspieszyć pracę.
Przygotowanie ścian do malowania da się jeszcze bardziej skrócić, ale wymaga to zakupu specjalistycznego i dość drogiego sprzętu – szlifierki. Do tego potrzebny jest papier ścierny o niewielkiej gradacji. Jeśli nie wystarcza on do zdarcia farby, należy użyć wariantu gruboziarnistego.
Pozbywanie się tapet
Równie dużo pracy trzeba włożyć w usunięcie starych tapet. Najmniej czasu zajmuje zerwanie tych wykonanych z papieru. Na początek najlepiej je nakłuć. W ten sposób pod spód dostanie się powietrze, które osłabi wiązanie starego kleju. Kolejny, tym razem niezbędny krok to nasączenie papieru środkiem rozpuszczającym klej. Ten sposób daje lepsze rezultaty niż spryskiwanie ścian wodą, ponieważ gwarantuje pozbycie się spoiwa na całej powierzchni tapety.
W podobny sposób usuwa się tapety winylowe. Ich wierzchnią warstwę można zedrzeć bez potrzeby używania jakichkolwiek płynów. Spodnią część trzeba jednak nasączyć środkiem rozpuszczającym klej. Na koniec wystarczy chwycić jeden z rogów tapety i centymetr po centymetrze odklejać ją od ściany. Tak samo powinny postąpić osoby pozbywające się tapet papierowych.
Oprócz papierowych i winylowych istnieją także tapety z włókna szklanego. Ich odporność na wilgoć i doskonałe maskowanie nierówności ścian bez wątpienia są zaletami. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, czy w ogóle warto je przyklejać. Usunięcie takiej tapety jest bowiem niezwykle trudne, nawet jeśli została nasączona w preparacie rozpuszczającym klej. Niestety, bardzo często duże ich fragmenty odchodzą wraz z tynkiem, co tylko wydłuża proces przygotowania ścian do malowania.
Kontrola stanu ścian
Po usunięciu starej farby, a tym bardziej tapet, widać wszystkie niedoskonałości ściany. Problemy, którym w takim przypadku być może trzeba będzie zaradzić, są trzy:
-
uszkodzenia mechaniczne – ubytki i rysy;
-
zgrubienia fragmentów ścian;
-
wykwity spowodowane zaatakowaniem ścian przez grzyby.
Usuwanie ubytków i rys
Uszkodzenia mechaniczne ścian to kłopot, z którym najłatwiej można sobie poradzić. W przypadku zauważenia dziur wystarczy nałożyć na nie masę szpachlową lub gipsową. Co ważne, kupionego w sklepie produktu nie należy aplikować bezpośrednio na ściany. Trzeba jeszcze zmieszać go z wodą w proporcjach napisanych na opakowaniu. Rysy najpierw przykrywa się taśmą maskującą, a dopiero potem pokrywa masą.
Pozbywanie się zgrubień na ścianach
Na powierzchni ścian powstają czasem nieestetyczne zgrubienia, których przyczyną bywa m.in. nałożenie zbyt dużej ilości masy szpachlowej. Tego problemu można się pozbyć tylko w jeden sposób – przy pomocy szlifierki i papieru ściernego. Na początek najlepiej użyć wersji gruboziarnistej. Wraz ze zbliżaniem się do równego poziomu powierzchni, należy stosować papier o coraz mniejszej gradacji.
Likwidowanie zagrzybienia ścian
Do pojawienia się grzyba na ścianach dochodzi m.in. z powodu niedostatecznego przepływu powietrza w mieszkaniu lub przenikania wilgoci przez ściany. Jeśli po usunięciu starej farby lub tapet widać wykwit, jest to znak, by przerwać prace i wezwać specjalistów, którzy sprawdzą występowanie mostków termicznych oraz szczelność instalacji wodociągowej.
Rozpoczęcie pracy przed znalezieniem źródła problemu mija się z celem. W takim przypadku samo pozbycie się grzyba nie wystarczy, ponieważ wykwit pojawi się ponownie. Jeśli przyczyny jego powstania udało się pozbyć, należy zeskrobać grzyba twardą szczotką i w ten sam sposób wyczyścić miejsce znajdujące się w promieniu metra od niego. Następnie powierzchnię trzeba umyć chlorowaną wodą i zaaplikować na nią środek grzybobójczy.
Niekiedy zeskrobanie wykwitu nie wystarczy. Grzyb potrafi wniknąć w tynk. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia jak tylko skucie go. Później, dla pewności, że kłopot nie powróci, cegłę lub beton należy wyczyścić przy pomocy preparatu niszczącego tego typu organizmy. Po wyschnięciu można nałożyć nową warstwę tynku.
Mycie, gruntowanie i malowanie ścian
Po wykonaniu wstępnych prac pozostaje dużo zanieczyszczeń. Z tego powodu ściany powinny zostać odkurzone, a potem umyte mydłem malarskim. Następnie można przejść do gruntowania. Do tego zadania używa się farby podkładowej. Dobrze sprawdzi się też zwykła, biała. W obu przypadkach produkt trzeba rozcieńczyć w proporcji 0,25 l wody na 1 l farby lub (w przypadku podkładu) zgodnie z zaleceniem napisanym na wiadrze.
Podkład powinien całkowicie wyschnąć. W innym przypadku wierzchnia farba może odpaść wraz z nim. Jeśli już nic nie stoi na przeszkodzie, pora przejść do malowania. Czego użyć do wykonania tej czynności? Najgorszym wyborem jest pędzel. Po jego pociągnięciach pozostają ślady włosia. Zamiast niego lepiej więc użyć wałka. Przy jego pomocy uda się pokryć farbą całą ścianę bez konieczności wchodzenia na drabinę.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak użycie pistoletu malarskiego. Przy jego pomocy każdy fragment ściany zostaje pokryty równomierną powłoką. Niestety, nie każda farba nadaje się do natryskiwania. Z tego powodu wcześniej trzeba sprawdzić, czy jej producent dopuszcza taką metodę malowania. Oprócz tego należy pamiętać, że przed uruchomieniem pistoletu nie obejdzie się bez ustawienia:
-
rozmiaru dyszy;
-
ciśnienia wylotu farby;
-
kąta natrysku.