Zakup rolet okiennych to decyzja pozwalająca zaoszczędzić wiele energii i poświęcić czas na sprawy ważniejsze, niż regularna wymiana zasłon czy firan. Właściciel marek Lotari i Prakto doradza, jak szybko i sprawnie zainstalować nowy nabytek w swoim domu.

Nowoczesne rolety to nie tylko rozwiązanie estetyczne i uniwersalne, ale także wyjątkowo praktyczne. Charakteryzuje je przede wszystkim prosty mechanizm wykonania - lekkie i wytrzymałe tworzywa oraz kilka sprytnych rozwiązań technicznych. Całe urządzenie składa się z trzech części: powierzchni zaciemniającej, mechanizmu zwijającego regulowanego za pomocą praktycznego łańcuszka oraz uchwytów pozwalających przytwierdzić całość do ramy okna lub ściany. Szeroki asortyment rolet z kolekcji Franc Gardiner sprawia, że każdy, komu zależy na oryginalnej aranżacji wnętrza znajdzie coś dla siebie.

Rolety mini

Najprostszym sposobem na zapewnienie sobie komfortu oraz codziennej wygody jest wybór mini rolet. Przytwierdza się je bezpośrednio do skrzydła okna, a konstrukcja umożliwia otwarcie go na oścież. Jako przykład posłużyć może transparentna i jednokolorowa kolekcja Microllo Shantung. Roleta umieszczona jest na metalowej rurce oraz obciążona u dołu specjalną listwą, natomiast zwijanie odbywa się za pomocą mechanizmu koralikowego. I co najważniejsze – jej montaż można przeprowadzić bez użycia jakichkolwiek narzędzi, w zaledwie kilka minut.

#zdjecie1#Mechanizm zwijający roletę łączymy z uchwytami pozwalającymi zamocować ją do krawędzi okna. Następnie podklejamy płaszczyznę przylegającą do okna dwustronną taśmą klejącą i przyczepiamy całość na stałe do górnej listwy ramy okiennej. Nie należy także zapominać o przyklejeniu specjalnych magnesików do dolnej krawędzi rolety oraz stalowej taśmy w miejscu, w którym mają one przylegać do profilu okna po jej rozwinięciu. Banalne? Jak najbardziej. A wszystko to bez pożyczania wiertarki!

Rolety classic

Jeśli decydujemy się na rolety tradycyjne, konieczne będzie wiercenie. Roleta klasyczna to urządzenie znacznie większe, montowane do ściany lub wnęki okiennej.Trzeba wziąć pod uwagę, że płaszczyzna rozwiniętej rolety stanowi granicę, poza którą nie da się szerzej otworzyć okna. Nie stanowi to jednak większego problemu – przez uchylone na kilkanaście centymetrów okno wpada wystarczająco dużo powietrza, aby zapewnić jego właściwą cyrkulację. W zamian uzyskujemy elegancką, stylową powierzchnię zaciemniającą pokój i nadającą wpadającemu przez nią światłu przyjemny kolor.

Mechanizm jest w tym przypadku oczywiście nieco większy i bardziej masywny, niż w wersji mini. Aby zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji, uchwyty rolety przykręcamy do ściany przy pomocy dwóch wkrętów z każdej strony. Następnie blokujemy całość w odpowiedniej płaszczyźnie, przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kołków, zwanych w instrukcji „hamulcami”. Wystarczy zatem wiertarka oraz zwykły śrubokręt.

Rolety bambusowe

Równie trywialne okaże się samodzielne zamontowanie rolet bambusowych. W tym celu wystarczy wykonać powyżej wnęki okiennej dwa otwory, a następnie umieścić w nich haki, na których zawiśnie konstrukcja rolety. Dodatkowo, na wysokości dolnej krawędzi okna z boku rolety instalujemy metalowe mocowanie regulującego całość sznurka.

Jak widać, montaż rolet nie stanowi wyzwania nawet dla największego laika. To wręcz wymarzona praca dla stawiających pierwsze kroki w samodzielnym urządzaniu mieszkania. Wystarczy krótka instrukcja i kilkanaście minut wolnego czasu, aby poczuć się jak prawdziwa złota rączka – sukces przedsięwzięcia jest niemal gwarantowany.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem