Jak przykleić płytki do trudnej powierzchni?
W zależności od podłoża, z pozoru proste zadanie, jakim jest układanie płytek, może okazać się sporym wyzwaniem. Przed zabraniem się do pracy warto poradzić się eksperta, który pomoże dobrać odpowiednie produkty i udzieli kilku wskazówek.
Płytki na karton-gips
W przypadku nierównych ścian, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Można je przyklejać bezpośrednio do muru lub montować na ruszcie. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. w łazienkach lub kuchniach) powinniśmy stosować zielone płyty gipsowo-kartonowe, ponieważ ten rodzaj materiału jest dodatkowo zabezpieczony przed wilgocią. Ponadto, w mokrych strefach tego typu pomieszczeń (wokół umywalki, wanny czy brodzika), należy dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Można to zrobić za pomocą uszczelniającej folii w płynie oraz taśm i narożników uszczelniających.
Płyty g-k mogą ulegać odkształceniom w trakcie użytkowania. By uniknąć problemów z tym związanych, do mocowania płytek należy używać odkształcalnych zapraw klejących. Podstawą sukcesu jest jednak odpowiednio sztywne zamocowanie płyt do podłoża, tak by zminimalizować możliwość ich odkształcania się.
Płytki na farbie emulsyjnej
W tym przypadku musimy odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli na naszej ścianie położono gładź, a następnie pomalowano ją farbą emulsyjną, niestety należy obydwie te warstwy usunąć – taka ściana nie da odpowiedniej przyczepności płytkom. Kolejny krok to zagruntowanie ściany. W tym celu należy użyć emulsji gruntującej. Jeszcze tylko wyrównanie podłoża (jeśli ściana będzie tego wymagać) i można przyklejać płytki.
Płytki na starych płytkach PCV
Fachowcy nie zalecają przyklejania płytek na takie tworzywa. Co prawda rynek oferuje specjalistyczne kleje na trudne podłoża, jednak problem stanowi stopień przyczepności do podłoża płytek PCV. Dlatego zdecydowanie lepiej podjąć wysiłek i usunąć stare płytki, a po ich oderwaniu mechanicznie usunąć pozostałości po kleju. Jeżeli zauważymy, że podłoże pod płytkami jest dość chłonne, warto zastosować emulsję gruntującą i ograniczyć wchłanianie wilgoci. Jeśli nie udało się w całości usunąć kleju, podłoże należy pokryć podkładem.
Ważne, by do naszych działań dobrać odpowiednie produkty o dobrych parametrach – czytajmy etykiety oraz karty techniczne, które zawierają szczegółowe opisy. Dokonujmy rozważnych wyborów, a trwałe położenie płytek nie będzie stanowiło kłopotu.